تکنولوژی در خدمت قانون برای آسایش فروشندگان و مصرف کنندگان

معرفی CNS

 CNS، سامانه جامع اطلاع رسانی یکپارچه و بروز پیامها و قیمت کالاها و خدمات اصناف در سطح شهری، استانی یا کشوری می باشد. CNS برای اولین بار در ایران توسط شرکت مهندسی هزار و یک بطور کامل ابداع، طراحی، و تولید شده است و درحال حاضر در چندین نقطه کشور در حال استفاده می باشد.

لازم به ذکر است شرکت مهندسی هزارویک دارای دفتر مرکزی در تهران و دفتر منطقه غرب کشور در همدان می باشد و توانسته است با تحقیق و توسعه توسط متخصصین مجرب خود از سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۵، ۵ نسل از این محصول با قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری رو به رشد را طراحی، برنامه نویسی، تولید، عرضه، و راه اندازی نمایند و به سابقه ای درخشان در این زمینه دست یابد.

تاییدیه اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران به عنوان طرح برتر و همچنین تاییدیه و تقدیرنامه از کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی  و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان، اتاق اصناف و واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف همدان به عنوان طرح استانی، از افتخارات شرکت مهندسی هزار و یک در  زمینه CNS می باشد.

قابلیتهای منحصر به فرد CNS

با استفاده از CNS به راحتی می توان اتاق اصناف ایران، اتاقهای اصناف شهرها، واحدهای بازرسی و نظارت، اتحادیه ها و رسته های صنفی، نواحی شهری، واحدهای صنفی،  کالاها و خدمات هر صنف (حداکثر ۱۰۰ کالا برای تابلوهای الکترونیکی LED COB  و بدون محدودیت تعداد اقلام برای نمایشگرهای  LCD) و قیمت کالاها و خدمات را به صورت سلسله مراتبی، یکپارچه، جامع و طبقه بندی شده ایجاد و مدیریت نمود.

در CNS،  پس از تعیین و درج قیمت روز کالاها و خدمات مختلف در نرم افزار جامع تحت وب توسط مسئولین مربوطه، قیمتهای جدید بصورت لحظه ای و همزمان بر روی تابلوهای الکترونیکی LED COB  با استاندارد کیفی بالا، نمایشگرهای LCD جهت واحدهای صنفی خاص،  تلفن های همراه دارای نرم افزار ویژه رایگان و نیز وب سایت اتاقهای اصناف یا اتحادیه های صنفی نمایش داده می شود.

CNS دارای ۲ شیوه اطلاع رسانی می باشد. اولین شیوه، اطلاع رسانی از طریق تابلوهای الکترونیکی LED COB یا نمایشگرهای LCD نصب شده در واحدهای صنفی عرضه کننده کالا و خدمت مانند فروشگاه های گوشت، آرایشگاههای زنانه و … جهت فروشندگان و عموم مردم است . دومین شیوه، اطلاع رسانی از طریق نرم افزار رایگان تلفن همراه و وب سایت اتاقهای اصناف یا اتحادیه های صنفی جهت عموم مردم می باشد.

بر روی هر تابلو صرفا قیمت کالاها یا خدماتی که واحد صنفی مربوطه امکان عرضه آنها را دارد نمایش داده می شود. در صورت قیمت گذاری کالا یا خدمتی جدید از سوی مراجع قانونی مانند اتحادیه صنفی، ایجاد و تعریف آن برای واحدهای صنفی مورد نظر به راحتی امکان پذیر است.

CNS، امکان تعریف، ارسال و مدیریت پیام های عمومی و خصوصی شامل خوش آمد گویی، مقررات قانونی صنفی، اخطارهای قانونی اضطراری، توصیه های بهداشتی، مناسبت های رسمی و همچنین نمایش تاریخ، ساعت و دمای محیط محل نصب تابلو را فراهم می آورد. لازم به ذکر است تاریخ و ساعت ارسال قیمتها، عناوین کالاها و خدمات، پیامهای عمومی و خصوصی، و … مربوط به گذشته  نیز در نرم افزار تحت وب در CNS قابل مشاهده می باشد.

کلیه تابلوها در CNS هر ۸ دقیقه یکبار از طریق اینترنت سیم کارت تعبیه شده درآنها با سرور ارتباط برقرار می نمایند ودر صورتیکه اطلاعات  تغییر پیدا کرده باشد، اطلاعات جدید را نمایش می دهند. ضمنا اگر به هر دلیلی  این ارتباط برقرار نشود، تابلو بعد از گذشت ۳۰ دقیقه پیام “عدم ارتباط ” را نشان می دهد، بنابراین احتمال  نمایش قیمتهای متفاوت توسط تابلوهای واحدهای صنفی مختلف به هیچ وجه وجود ندارد.

برنامه جامع تحت وب در CNS انعطاف پذیری بالایی دارد به گونه ای که در صورت تغییر، تفکیک، یا ادغام مراجع قانونی اطلاع رسانی قیمتها، می توان سطح دسترسی ها را برای مراجع قانونی مختلف به صورت متفاوت تعریف و تعیین کرد.

در این برنامه، اتاق اصناف مرکز استان علاوه بر اینکه قادر است بطور مستقل قیمتهای کالاها و خدمات اتحادیه های صنفی مرکز استان را اعلام و مدیریت نماید، می تواند قیمتهای کالاها و خدمات کلیه اتحادیه های صنفی زیرمجموعه اتاقهای اصناف سایر شهرستانهای استان را نیز اعلام و مدیریت نماید. بنابراین می توان قیمتها را بطور یکپارچه، متمرکز و همزمان بر روی تابلوهای واحدهای صنفی سراسر استان نمایش داد.

در عین حال اتاقهای اصناف سایر شهرستانهای استان نیز قادر خواهند بود بطور مستقل با سطح دسترسی مربوط به خود، قیمتهای کالاها و خدمات اتحادیه های صنفی زیرمجموعه خود را اعلام و مدیریت نمایند.

برنامه جامع تحت وب در CNS، مدیریت کلیه فعالیت های مذکور من جمله اطلاع رسانی قیمتها و کنترل وضعیت تابلوهای واحدهای صنفی را از هر مکان و در هر زمان توسط کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه امکان پذیر می سازد.

بدین ترتیب واحدهای بازرسی و نظارت قادر خواهند بود بر روی نقشه آنلاین هر شهر به طور دقیق تعداد کل، وضعیت روشن یا خاموش بودن، زمان دقیق خاموش شدن و موقعیت جغرافیایی تابلوها و همچنین  مشخصات واحدهای صنفی مربوطه را مشاهده و رصد نمایند.

CNS و حمایت از فروشندگان

با CNS، فروشندگان به صورت آسان، سریع، یکپارچه و لحظه ای از قیمتهای مصوب مطلع می شوند که موجب یکسان سازی قیمت ها و جلوگیری از ارزان یا گران فروشی و نتیجتا مانع ضرر فروشندگان می گردد.

همچنین CNS در امر قراردادن قیمتها در معرض دید عموم مردم به فروشندگان یاری می رساند و موجب تسهیل و تسریع آن می گردد. ضمنا CNS عرصه را بر عرضه کالاهای غیرقانونی مانند کالای قاچاق تنگ خواهد کرد.

CNS و حمایت از مصرف کنندگان

مصرف کنندگان نیز توسط CNS به صورت آسان، سریع، یکپارچه و لحظه ای از قیمتهای مصوب اطلاع پیدا می کنند. نتیجتا قیمتها در واحدهای صنفی مختلف ثبات خواهند داشت و یکسان خواهند بود که خود موجب می شود مصرف کنندگان کالاها یا خدمات را با قیمتی بیشتر ازقیمت قانونی نخرند و متضرر نگردند.

ضمنا با استفاده از نرم افزار رایگان تلفن های همراه در CNS، جستجو و کسب اطلاع از نوع و قیمت کالاها و خدمات واحدهای صنفی، تعیین موقعیت جغرافیایی و مسیر واحدهای صنفی برروی نقشه هرشهر، جستجوی واحدهای صنفی، تماس تلفنی با واحدهای صنفی، امتیازدهی و رویت امتیاز واحدهای صنفی توسط عموم مردم امکان پذیر می گردد.

CNS و حمایت از اتاقهای اصناف، اتحادیه های صنفی و واحدهای بازرسی و نظارت “بواسطه کاهش هزینه ها”

از آنجا که اطلاع رسانی قیمتها و نیز پیام های عمومی و خصوصی  شامل خوش آمدگویی، مقررات قانونی صنفی، اخطارهای قانونی اضطراری، توصیه های بهداشتی، مناسبت های رسمی و از همه مهمتر کنترل و نظارت بر واحدهای صنفی با استفاده از CNS به صورت آسان، سریع، یکپارچه،  لحظه ای و دقیق با ضریب خطا صفر انجام می پذیرد، نیاز به نیروی انسانی، پول، و زمان جهت انجام این امور بسیار کاهش می یابد.

با وجود CNS دیگر عدم نمایش قیمتهای مصوب در انظار عموم، مخدوش نمودن قیمتها و اعلام قیمتهای غیر قانونی رخ نخواهد داد و نتیجتا آمار تخلفات واحدهای صنفی و هزینه ها و اختلافات ناشی از تخلفات به حداقل خواهند رسید.

با برنامه رایگان ویژه تلفن های همراه درCNS، اعلام رضایت یا شکایت از واحدهای صنفی توسط آحاد مردم ازطریق تماس تلفنی و اسکن یا ارسال کد شناسایی واحدهای صنفی جهت پیگیری مسوولین مربوطه به راحتی امکان پذیر می شود و نتیجتا هزینه های نظارت و بازرسی واحدهای صنفی به صورت چشمگیری کاهش خواهند یافت.

کلام پایانی

CNS با شعار ” تکنولوژی در خدمت قانون برای آسایش فروشندگان و مصرف کنندگان” محصولی بدیع از شرکت مهندسی هزار و یک است که می تواند گامی مهم و اساسی درجهت قانون مندی و رفع نیازهای حیاتی امروز و فردا اصناف و مردم جامعه ما بردارد و در این راه به مساعدت همگان نیازمند است.